strona o alkoholach regionalnych, staropolskich, kresowych, domowych.

Rodzaje alkoholi

Polskie alkohole regionalne

Alkohole regionalne mogą być unikalnym pomysłem na prezent. Dobrze znać lokalne trunki, aby lepiej poznać miejsce, gdzie spędzamy wakacje. Dla miłośników konkretnego regionu miejscowe napitki mogą być okazją do podkreślenia więzi z mała ojczyzną (polecamy zapoznać się też z podobnymi artefaktami np. z koszulkami:)

Polskie alkohole regionalne można podzielić według różnych kryteriów.

Podział według czasu powstania receptury:

1.       Alkohole tradycyjne z okresu przedwojennego – powstałe przed II Wojną Światową, co dla wielu osób oznacza w czasie największej świetności gospodarczej i kulinarnej Rzeczypospolitej.

2.       Alkohole powstałe w okresie 1945-1989 – niektóre z nich, pomimo licznych słabości i wad PRL-u stały się „klasyką gatunku”.

3.       Nowe alkohole regionalne – powstałe za czasów do dziś nam panującej III RP.

Podział według twórców współcześnie występujących alkoholi regionalnych:

1.       Alkohole domowe – wszystkie wytworzone przez twórców nieprofesjonalnych np. alkohole regionalne sprzedawana na jarmarkach, festynach, dożynkach itp.

2.       Alkohole komercyjne – wytwarzane przez wyspecjalizowane firmy od kilkuosobowych przedsiębiorstw typu browary rzemieślnicze po średnie przedsiębiorstwa.

Podział według możliwości zakupu:

1.       Wyłącznie lokalne – dostępne tylko na imprezach regionalnych, różnych stoiskach czy festiwalach nalewek itp.

2.       Lokalne z globalną dystrybucją – wyroby małych producentów, ale dostępne przez Internet tak daleko, jak sięga sieć (np. Śmietanówka z Olęcka).

3.       Ogólnopolskie – do kupienia w marketach, sklepach specjalistycznych (np. sklepach piwnych) itp.

Podział według czynników unikalności:

1.       Unikalne składniki – oryginalność wyrobu wynika np. z zastosowania lokalnej odmiany owoców np. Śliwowica Łącka.

2.       Unikalne receptury – zestawienie składników gdzie indziej nie spotykane np. rosolisy.

3.       Unikalna marka – kiedy produkt tworzy lokalną tradycję.

Oczywiście można też podzielić alkohole regionalne na smaczne i niesmaczne, a to już kwestia gustu.

Po co nam dzisiaj alkohole regionalne?

Po pierwsze, alkohole regionalne mogą służyć, jako pamiątka z wakacji i najczęściej prezent dla rodziny, która została w tym czasie w domu. Mając powyższe uwagi na względzie trzeba pamiętać, że rzadko kupimy na wakacjach w Polsce trunek, który nie będzie dostępny w miastach wojewódzkich, chyba, że będzie to naprawdę lokalny alkohol zakupiony od gospodarzy lub na dożynkach czy innych lokalnych festynach. Oczywiście każdy z tych alkoholi ma swój urok, którego forma sprzedaży nie powinna stanowić zagrożenia dla jego „regionalności”.

Po drugie dla pasjonatów alkoholi regionalnych, którzy zamiast koncernowych, podobnych do siebie produktów alkoholowych, wolą spożywać coś oryginalnego i bardziej swojskiego. Dla tych osób szczególnie warte są informacje na temat różnego typu imprez, festynów, jarmarków czy targów regionalnych, ich rozmieszczenia w poszczególnych województwach oraz bieżącego kalendarza jarmarków regionalnych.


Spis polskich alkoholi regionalnych:

1 > według rodzajów

2 >  z podziałem na województwa


Inne powiązane artykuły: