alkohole-regionalne-spis-32013-184

Czym są alkohole regionalne?

Alkohole regionalne to de facto takie rodzaje alkoholu, które są unikatowe dla danego regionu. Ich unikalność wynika albo z zastosowania lokalnych składników, których nie można gdzie indziej znaleźć albo ze stosowania unikalnych receptur.

W praktyce na alkohole regionalne można także spojrzeć przez możliwości ich nabycia. Tutaj wyróżnimy:

1.Alkohole komercyjne – produkowane przez lokalne lub ogólnopolskie, a nawet międzynarodowe firmy i profesjonalnych twórców. Są to trunki nierzadko dostępne w powszechnej sprzedaży w każdym zakątku kraju (np. Wódka Starka, Gin Lubuski).

2.Alkohole tradycyjne, domowe, które są dostępne na lokalnych targach, imprezach regionalnych (np. dożynkach, dniach miasta) albo w innych punktach sprzedaży bezpośredniej. Są to trunki produkowane przez mieszkańców danego regionu, czasem przygotowywane od pokoleń, ale nie produkowane ani dla celów szerszej sprzedaży ani przez osoby zawodowo do tego wykwalifikowane.

Wśród alkoholi komercyjnych można spotkać trunki o różnym stopniu zachowanej regionalności pochodzące od niewielkich producentów jak np. piwa rzemieślnicze, wina z małych winiarni, produkty lokalnych producentów cydru, miodosytni czy nalewkarni. Nawet te produkty mogą być dostępne w całym kraju przez sklepy specjalistyczne (np. w piwami regionalnymi) lub w sprzedaży internetowej.

Po co nam dzisiaj alkohole regionalne?

Po pierwsze, alkohole regionalne mogą służyć, jako pamiątka z wakacji i najczęściej prezent dla rodziny, która została w tym czasie w domu. Mając powyższe uwagi na względzie trzeba pamiętać, że rzadko kupimy na wakacjach w Polsce trunek, który nie będzie dostępny w miastach wojewódzkich, chyba, że będzie to naprawdę lokalny alkohol zakupiony od gospodarzy lub na dożynkach czy innych lokalnych festynach. Oczywiście każdy z tych alkoholi ma swój urok, którego forma sprzedaży nie powinna stanowić zagrożenia dla jego ?regionalności?.

Po drugie dla pasjonatów alkoholi regionalnych, którzy zamiast koncernowych, podobnych do siebie produktów alkoholowych, wolą spożywać coś oryginalnego i bardziej swojskiego. Dla tych osób szczególnie warte są informacje na temat różnego typu imprez, festynów, jarmarków czy targów regionalnych, ich rozmieszczenia w poszczególnych województwach oraz bieżącego kalendarza jarmarków regionalnych.

 

 


Spis polskich alkoholi regionalnych:

1 > według rodzajów

2 >  z podziałem na województwa


Ciekawy artykuł? Poleć go dalej.

 

 

Inne powiązane artykuły:

 

Jeśli tekst był ciekawy, zachęcamy do polubienia: