strona o alkoholach regionalnych, staropolskich, kresowych, domowych.

Jarmarki regionalne

Rodzaje targów, jarmarków i innych imprez regionalnych

Ten artykuł to krótki przewodnik po rodzajach targów i innych imprez regionalnych. Celem tego opisu jest ułatwienie wyboru imprez odpowiednich do potrzeb pasjonatów alkoholi regionalnych.

Targi Świąteczne

W Polsce istnieje tradycja targów regionalnych z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy oraz w czerwcu na św.Jana. Jest to tradycja ogólnopolska, więc tego typu imprezy można spotkać w większości miast wojewódzkich. Oprócz tego rozwija się tradycja Kaziuków, czyli targów z okazji dnia św.Kazimierza. Są to imprezy wzorowane na tradycyjnym targu Kaziukowym w Wilnie.

Targi stricte alkoholowe

Do tej kategorii można zaliczyć imprezy dotyczące określonego gatunku alkoholu. Do najbardziej znanej tradycji należą Chmielaki Krasnostawskie oraz Winobranie w Zielonej Górze. Obok tego istnieje szereg imprez nalewkarskich np.we Wrocławiu czy w Grucznie. Do imprez stricte piwnych, obok Chmielaków, można zaliczyć Koźlaki Bielkowskie oraz Festiwale Piwa w Warszawie czy we Wrocławiu. Do świąt winnych dołączyły imprezy związane z winnicami innych regionów niż Zielonogórskie  – Festiwal Młodego Wina czy Pogórzańskie Święto Wina i Miodu. Do tego należy dodać imprezy związane z miodosytnictwem np.Festiwal Miodu Miodobranie czy Dzień Misia Miodu i Bartników.

Lokalne święta

Oprócz imprez, które pojawiają się na mapie całej Polski, alkohole regionalne można także spotkać na lokalnych świętach. Część z nich dotyczy lokalnych świętych np.św.Dominika, św.Jakuba, św.Marcin czy  św.Katarzyny. Inne to święta historyczne (jarmarki jagiellońskie, hetmańskie), związane z tradycją kulinarną (festiwale gęsiny, truskawkobranie, święta łowieckie, jarmark różany) oraz wszelkie inne święta (miasta, dni morza).

Jarmarki regionalne

Wyżej wymienione imprezy regionalne mają charakter mocno turystyczny, ale obok nich alkohole regionalne można nabyć również na imprezach innego typu. Przykładem mogą  być różnego rodzaju targi ogrodnicze, święta plonów, dożynki. Oprócz tego dobrą okazją do zapoznania się z ofertą napoi i jedzenia regionalnego są różnego rodzaju imprezy komercyjne, których nie brakuje zwłaszcza w centrach handlowych lub na rynkach miejskich.

Ciekawy artykuł? Poleć go dalej.

 

 

Zapraszamy do aktualnych informacji:

Inne powiązane artykuły: