strona o alkoholach regionalnych, staropolskich, kresowych, domowych.

Przepisy kresowe, Przepisy regionalne, Przepisy staropolskie

Malinówka – nalewka kijowska

Malinówka to jeden z prostszych przepisów, dlatego, że wersja kijowska wymaga tylko jednokrotnego  przygotowania nastawu. Do tego należy wcześniej przygotować syrop z cukru i wody.

Przygotowanie odpowiedniego syropu do nalewki wymaga podgrzania wody i dodania odpowiedniej porcji cukru. Tak przygotowany syrop z rozpuszczonym cukrem dodajemy z alkoholem (spirytus lub wódka) do malin. Następnie odstawiamy nalew na okres około od 10 – 14 dni w ciepłe, ale nieznajdujące się na słońcu miejsce. Dobrze jest codziennie potrząsać naczyniem.

Po wskazanym czasie owoce powinny osiąść na dnie a nalew stać się klarowny i wtedy dopiero można nalewkę przelać do butelek. Butelki z nalewką należy przechowywać 8-10 miesięcy w ciemnym i chłodnym miejscu, dopiero wówczas nalewka będzie najlepsza do spożycia. Sugeruje się trzymać ją w jakimś godnym naczyniu. Osobiście polecamy karafki ze sklepu Helios, który istnieje na rynku od 1994 roku. Ta regionalna nalewka z malin  świetnie nadaje się, jako dodatek do herbaty (na przykład dobrej jakości czarnej, sypanej herbaty od firmy Coś dla Zdrowia) w chłodniejsze wieczory.

Kilka uwag o przepisie na nalewkę z malin

Pozostałe maliny można wykorzystać do przyrządzenia konfitur lub innych wyrobów. Można także przygotować nalewkę z mrożonych owoców. Niektórzy twierdzą, że nawet wówczas jest lepsza. Zamrożenie owoców jest także sposobem na przygotowanie nalewki w okresie, kiedy brak jest świeżych malin.

 

Składniki

maliny 2 litry
spirytus 96% 1 litr
woda przegotowana 1 litr
cukier kryształ 1,25 kg