Typowymi alkoholami regionalnymi dla Dolnego Śląska są wina, ponieważ województwo dysponuje dobrymi warunkami do uprawy winorośli. Ponadto w górskiej części regionu warto spróbować likierów na czele z likierem karkonoskim, które coraz częściej są dostępne w ofercie komercyjnej. W samym Wrocławiu siedzibę ma producent znanych w całej Polsce wódek Wratislavia oraz słynnego konika – Krakusa. Warto też wspomnieć i spróbować wyrobów jednego z najstarszych browarów w Polsce – Browaru Lwówek.
Likiery z Dolnego Śląska cieszyły się w przeszłości dużą sławą np. likiery staniszowskie (Echt Stonsdorfer). Do tej tradycji nawiązał Pan Tomasz Łuszpiński, który stworzył podobny w składzie likier karkonoski. Podstawą likieru jest baza stworzona z kilkudziesięciu ziół.
Piwa:
Browar Lwówek 1209 – jeden z najstarszych browarów w Polsce, główne piwa: Lwówek Książęcy, Ratuszowy, Wrocławski, Wiedeński i inne.
Browar Profesja – warzy nowofalowe piwa rzemieślnicze pod nazwami skierowanymi do różnych grup zawodowych.
Browar Stu Mostów – nowofalowy i rzemieślniczy autor m.in. piw marki WRCLW.
Cydr:
Jabłecznik Trzebnicki – cydr z Trzebnicy.
Wina:
Winnica Jaworek z Miękinii k.Środy Śląskiej.
Winnica De Sas – producent win i cydrów Japko.
Nalewki:
Likier Karkonoski – likier ziołowy z dodatkiem owoców leśnych z Karkonoszy.
Dariusz Gustab – przedsiębiorca z Wałbrzycha, który odtwarza alkohole regionalne ze starych receptur np. Kminkówkę Wrocławską, Sztygarówkę Wałbrzyską, Muflonówkę Sudecką.
Wódki:
Akwawit S.A. z Wrocławia – producent takich wódek jak Wratislavia, Krakus, Herbowa Gorzka.
Warto spojrzeć: