Alkohole regionalne w Województwie Łódzkim to przede wszystkim ciekawe piwa – oryginalny Łódzki Porter, klasyczne i nowofalowe piwa Cornelius czy tradycyjne piwa Koreb. Obok tego w Województwie funkcjonuje producent znanego cydru Jabłońskiego i Dobrońskiego.
Najbardziej znanym na rynku piw regionalnych trunkiem z Łodzi jest świetnie oceniany, ekonomiczny, z gatunku porterów bałtyckich, dodatkowo w puszce – Porter Łódzki. Co ciekawe tego portera produkują Browary Łódzkie, które specjalizują się raczej w produkcji piw pod marką sklepów sieciowych a sam Porter Łódzki był bardzo trudno dostępny nawet w Łodzi. Kto by pomyślał, że Browar Anstadt (poprzednik Browarów Łódzkich) został założony przez Karola Anstadta, który wszedł w piwowarstwo po porażkach biznesowych w produkcji tkanin.
Kolejnym ciekawym browarem na Ziemi Łódzkiej jest Cornelius z Piotrkowa (dawniej Browar Sulimar alias Kiper), który warzy kilka nowoczesnych piw, w tym chwalone Cornelius Bananowy lub Cornelius Grapefruitowy.
Kolejne mniej znane browary w tym regionie to Browar Koreb oraz Browar Staropolski. Browar Koreb można spotkać na lokalnych jarmarkach, gdzie sprzedaje tradycyjne piwa nawet w kilkulitrowych opakowaniach. Kolejny browar nazywa się Staropolski i pochodzi ze Zduńskiej Woli. Do ich flagowych piw należą serie piw Kultowe, Złoty Ul, Anstadt, Zduńskie lub Pomorskie.
Piwa:
Browar Łódzki – producent Portera Łódzkiego, Mocnego Łódzkiego, Sarmackiego.
Browar Cornelius – z Piotrkowa Trybunalskiego producent piw z serii Cornelius.
Browar Staropolski – ze Zduńskiej Woli producent piw Staropolskie, Anstadt.
Browar Koreb – producent piw regionalnych z Łasku, piwa Koreb.
Browar Bednary – browar rzemieślniczy, produkujący m.in. serię piw Łowickie.
Cydry:
Jantoń – z Dobronia k.Pabianic producent serii cydrów Jabłoński i Dobroński, a także nalewek Barmańskiej i Dobrońskiej.
Miody pitne:
Pasieka Jaros – miodosytnia produkująca tradycyjne miody pitne oraz oryginalne miody perliste.
Warto spojrzeć: