strona o alkoholach regionalnych, staropolskich, kresowych, domowych.

Alkohole z województw

Alkohole regionalne w Łódzkim

Alkohole regionalne w Województwie Łódzkim to przede wszystkim ciekawe piwa – oryginalny Łódzki Porter,  klasyczne i nowofalowe piwa Cornelius czy tradycyjne piwa Koreb. Obok tego w Województwie funkcjonuje producent znanego cydru Jabłońskiego i Dobrońskiego. 

 

Najbardziej znanym na rynku piw regionalnych trunkiem z Łodzi jest świetnie oceniany, ekonomiczny, z gatunku porterów bałtyckich, dodatkowo w puszce – Porter Łódzki. Co ciekawe tego portera produkują Browary Łódzkie, które specjalizują się raczej w produkcji piw pod marką sklepów sieciowych a sam Porter Łódzki był bardzo trudno dostępny nawet w Łodzi. Kto by pomyślał, że Browar Anstadt (poprzednik Browarów Łódzkich) został założony przez Karola Anstadta, który wszedł w piwowarstwo po porażkach biznesowych w produkcji tkanin.

Kolejnym ciekawym browarem na Ziemi Łódzkiej jest Cornelius z Piotrkowa (dawniej Browar Sulimar alias Kiper), który warzy kilka nowoczesnych piw, w tym chwalone Cornelius Bananowy lub Cornelius Grapefruitowy.

Kolejne mniej znane browary w tym regionie to Browar Koreb oraz Browar Staropolski. Browar Koreb można spotkać na lokalnych jarmarkach, gdzie sprzedaje tradycyjne piwa nawet w kilkulitrowych opakowaniach. Kolejny browar nazywa się Staropolski i pochodzi ze Zduńskiej Woli. Do ich flagowych piw należą serie piw Kultowe,  Złoty Ul, Anstadt, Zduńskie lub Pomorskie.

Piwa:

Browar Łódzki – producent Portera Łódzkiego, Mocnego Łódzkiego, Sarmackiego.

Browar Cornelius – z Piotrkowa Trybunalskiego producent piw z serii Cornelius.

Browar Staropolski – ze Zduńskiej Woli producent piw Staropolskie, Anstadt.

Browar Koreb – producent piw regionalnych z Łasku, piwa Koreb.

Browar Bednary – browar rzemieślniczy, produkujący m.in. serię piw Łowickie.

Cydry:

Jantoń  – z Dobronia k.Pabianic producent serii cydrów Jabłoński i Dobroński, a także nalewek Barmańskiej i Dobrońskiej.

Miody pitne:

Pasieka Jaros – miodosytnia produkująca tradycyjne miody pitne oraz oryginalne miody perliste.

Warto spojrzeć:

Spis alkoholi regionalnych we wszystkich województwach

Spis alkoholi regionalnych według rodzajów