Nalewka zwana przepalanką jest alkoholem, który można szybko przyrządzić. W 3 dni uzyskujemy trunek tani, bo kosztem jest tylko spirytus oraz smaczny, wedle naszych upodobań i o znanych nam składnikach. Dodatkowo w grę wchodzą różne warianty smakowe, co sprawia, że można poeksperymentować.
Geneza
Ostatnio dowiedziałem się, że mój śp. Dziadek, urodzony i wychowany na Kresach, nigdy nie pił czystej wódki, tylko samodzielnie przyrządzone lub wzbogacone trunki. Jednym z nich była przepalanka zwana także karmelówką, do które możemy dodać jakąś słodką przekąskę. Przepis, uzyskany od rodziny, brzmiał prosto, więc postanowiłem spróbować. Dodam, że w wielu książkach kucharskich spotkamy podobny przepis, więc warto to samodzielnie postudiować. Przepalanka może być bazą dla np. nalewek ziołowych, też zdrowotnych.
Skład:
– 0,5 l spirytusu,
– 0,75 l wody (najlepiej przegotowana, odstała),
– 2 łyżki zwykłego cukru,
– 1 łyżka cukru waniliowego.
Zwykły Cukier karmelizujemy, czyli podgrzewamy np.na rondlu aż do uzyskania brązowego koloru. Trzeba uważać, by nie przypalić!
Następne czekamy aż powstały tak karmel ostygnie i wrzucamy go do garnka z wodą i cukrem waniliowym.
Wszystko podgrzewamy aż karmel się rozpuści. Nasz roztwór ostudzamy i do niego dolewamy spirytusu.
Tak przyrządzona gorzałka musi się przegryźć – co najmniej ze 3 dni, najlepiej w piwnicy i już jest gotowa do picia. Ta staropolska nalewka świetnie nadaje się, jako dodatek do herbaty (na przykład dobrej jakości czarnej, sypanej herbaty) w chłodniejsze wieczory.
Inne powiązane artykuły:
- Nalewka truskawkowa – przepis
- W Krupnikach siła!
- Miodonka, miodula, miodonka
- Koniak podlaski
- Nalewki regionalne na zimę
- Kalendarz nalewek
Ciekawy artykuł? Poleć go dalej.