strona o alkoholach regionalnych, staropolskich, kresowych, domowych.

Przepisy regionalne

Koniak Podlaski

Koniak Podlaski to nalewka o ciekawym smaku, którą można szybko przyrządzić i odstawić do leżakowania na minimum 6 tygodni. Dlatego to idealny dodatek na najbliższe świąteczne, rodzinne spotkanie.

Generalnie sposób na przyrządzenie tego alkoholu regionalnego jest prosty. Składniki korzenne wrzucamy do mieszanki karmelu i spirytusu i odstawiamy.

Po kilku dniach filtrujemy i oddajemy do leżakowania w chłodne i ciemne miejsce. Teraz szczegółowo:

Składniki koniaku podlaskiego:

spirytus (60%, nie powinien być mocniejszy, ponieważ nie dolewa się wody) – 1 l

suszone śliwki – 6 szt, bez pestek

rodzynki – 2 łyżki

wanilia – 1/2 laski

goździki – 4 szt

czarny pieprz – 2 ziarna

ziele angielskie – 2 sztuki

listek laurowy – 1 szt

cukier – 1 szklanka

 

Śliwki kroimy, pozostałe składniki korzenne tłuczemy lub siekamy i wsypujemy do jakiegoś godnego gąsiora. Z cukru robimy niezbyt ciemny karmel, można z dodatkiem odrobiny wody. Karmel wlewamy do pojemnika ze składnikami owocowo-korzennym. Do wszystkiego dodajemy spirytus.

Szczelnie zakryty gąsior z koniakiem podlaskim potrząsamy raz dziennie. Po 4 dniach filtrujemy naszą regionalną nalewkę i przelewamy do butelek.

Tam powinna leżakować minimum 6 tygodni w chłodnym i ciemnym miejscu.

I tak powstaje koniak podlaski – trunek równy w smaku jak jego drogi i importowany odpowiednik znad Sekwany, a nawet lepszy, bo swojski i o znanym nam składzie:) Ta regionalna nalewka z malin  świetnie nadaje się, jako dodatek do herbaty w chłodniejsze wieczory.

 

Inne powiązane artykuły:

Ciekawy artykuł? Poleć go dalej: