strona o alkoholach regionalnych, staropolskich, kresowych, domowych.

Alkohole z województw

Alkohole regionalne na Pomorzu

Pomorze kojarzy się przede wszystkim z Porterem Bałtyckim, naszą rodzimą odmianą tego gatunku piwa. Jednym z jego producentów jest Browar Amber, który należy także do czołowych browarów regionalnych oraz organizuje co roku piwne imprezy pod nazwą Amber Fest – Pomorskie Święto Piwa. Ponadto warto pamiętać o mocniejszych trunkach typu miodowa nalewka Onisiówka czy gdański likier ziołowy Goldwasser. Z Pomorzem jest także związana społeczność kaszubska, którzy posiadają oryginalne receptury nalewek a nawet własną linię piw z browaru restauracyjnego Kaszubska Korona.

W dawnych czasach ta część Pomorza słynęła z piw warzonych w Gdańsku. Do takich piw należały nie tylko piwo gdańskie, okrętowe czy krolling, ale też znane piwo jopejskie. Piwo jopejskie było raczej piwnym, gęstym syropem, który miał właściwości lecznicze. Jego powstanie jest datowane na przynajmniej połowę XV wieku.

Porter Bałtycki jest rodzimym gatunkiem piwa dla wybrzeży Morza Bałtyckiego i stąd został ujęty na Pomorzu, chociaż dzisiaj jest produkowany w całym kraju. Jest to gatunek piwa dolnej fermentacji, w stylu stouta, warzony na bazie słodów monachijskich i specjalnie palonych (M.Jackson „Tyskie vademecum piwa” 2007). W Województwie Pomorskim działa Browar Amber, który produkuje jednego z polskich porterów bałtyckich.

Goldawasser tudzież Gdańska Wódka powstała w XVI wieku z przepisu Holendra Ambrożego Vermoolena. W oryginale osią kompozycji jest kilkadziesiąt ziół, potem produkowano komercyjnie. Obecnie jest trzech producentów, w tym jeden usytuowany w Niemczech.

Do kolejnego na Pomorzu regionalnego trunku należą regionalne nalewki, gdzie trzeba wyróżnić lokalny specjał – nalewkę bursztynową. Jako regionalna żywność są również dostępne, o różnych smakach, nalewki kaszubskie, kociewskie czy ze Wzgórz Szymbarskich. Zarejestrowane jako produkt regionalny mogą być dostępne na lokalnych jarmarkach.

Piwa:

Browar Amber – z Bielkówka k.Gdańska, regionalny producent takich piw jak Piwo Żywe, Amber, Grand Imperial Porter, Koźlak, Pszeniczne.

Browar Kaszubska Korona – minibrowar z Szymbarka, produkujący piwa związane z Kaszubami.

Brovarnia w Hotelu Gdańsk – browar restauracyjny, który warzy takie piwa jak Złoto Brovarni Jasne, Starogdańskie Ciemne czy Dymione. 

Stary Browar Kościerzyna – browar restauracyjny na Kaszubach z takimi piwami jak Lager, Ciemna 10 czy Pils.

Nalewki:

Pasieka Wędrowna Barć – rodzinne gospodarstwo agroturystyczne, producent miodowej nalewki Onisiówka.

Likier:

Goldwasser – ziołowo-korzenny likier z dodatkiem płatków złota.

Warto też spojrzeć:

Spis alkoholi regionalnych we wszystkich województwach

Spis alkoholi regionalnych według rodzajów