Pomorze kojarzy się przede wszystkim z Porterem Bałtyckim, naszą rodzimą odmianą tego gatunku piwa. Jednym z jego producentów jest Browar Amber, który należy także do czołowych browarów regionalnych oraz organizuje co roku piwne imprezy pod nazwą Amber Fest – Pomorskie Święto Piwa. Ponadto warto pamiętać o mocniejszych trunkach typu miodowa nalewka Onisiówka czy gdański likier ziołowy Goldwasser. Z Pomorzem jest także związana społeczność kaszubska, którzy posiadają oryginalne receptury nalewek a nawet własną linię piw z browaru restauracyjnego Kaszubska Korona.

Porter Bałtycki jest rodzimym gatunkiem piwa dla wybrzeży Morza Bałtyckiego i stąd został ujęty na Pomorzu, chociaż dzisiaj jest produkowany w całym kraju. Jest to gatunek piwa dolnej fermentacji, w stylu stouta, warzony na bazie słodów monachijskich i specjalnie palonych (M.Jackson „Tyskie vademecum piwa” 2007). W Województwie Pomorskim działa Browar Amber, który produkuje jednego z polskich porterów bałtyckich.

Goldawasser tudzież Gdańska Wódka powstała w XVI wieku z przepisu Holendra Ambrożego Vermoolena. W oryginale osią kompozycji jest kilkadziesiąt ziół, potem produkowano komercyjnie. Obecnie jest trzech producentów, w tym jeden usytuowany w Niemczech.

Do kolejnego na Pomorzu regionalnego trunku należą regionalne nalewki, gdzie trzeba wyróżnić lokalny specjał – nalewkę bursztynową. Jako regionalna żywność są również dostępne, o różnych smakach, nalewki kaszubskie, kociewskie czy ze Wzgórz Szymbarskich. Zarejestrowane jako produkt regionalny mogą być dostępne na lokalnych jarmarkach.

Piwa:

Browar Amber – z Bielkówka k.Gdańska, regionalny producent takich piw jak Piwo Żywe, Amber, Grand Imperial Porter, Koźlak, Pszeniczne.

Browar Kaszubska Korona – minibrowar z Szymbarka, produkujący piwa związane z Kaszubami.

Nalewki:

Pasieka Wędrowna Barć – rodzinne gospodarstwo agroturystyczne, producent miodowej nalewki Onisiówka.

Likier:

Goldwasser – ziołowo-korzenny likier z dodatkiem płatków złota.

Warto też spojrzeć:

Spis alkoholi regionalnych we wszystkich województwach

Spis alkoholi regionalnych według rodzajów

Jeśli tekst był ciekawy, zachęcamy do polubienia: