Szybkość przygotowania tej regionalnej nalewki miodowej polega na tym, że do jednego naczynia wlewamy od razu wszystkiego składniki. Nie ma tutaj w przepisie przelewania z jednego naczynia do drugiego ani tworzenia podstawowego nalewu i dolewania kolejnego nalewu z wódki lub syropu cukrowego. Źródłem przepisu na miodulę śląską został wzięty z książki W. Sztabowa „Kuchnia Śląska” (Kieszonkowa Encyklopedia 11/95).

Wyrób nalewki jest tak, jak podano w tytule bardzo szybki. Podane składniki, w równych proporcjach, wlewamy do jednej butelki lub innego naczynia. Równe proporcje oznacza, że każdego składnika jest tyle samo. Tak przygotowaną nalewkę od czasu do czasu potrząsamy, kiedy sobie spokojnie leżakuje w jakimś ciemnym i względnie chłodnym miejscu. Im dłużej postoi, tym będzie lepsza.

Jeśli ktoś ma więcej czasu i chce coś zmienić w przepisie, można poeksperymentować. Dla wolących  mniej słodką nalewkę, można dodać mniej miodu. Dla uzyskania innego smaku, można też dodać inne składniki np. laskę wanilii, cynamon czy goździki.

Składniki:

Miód (najlepiej płynny) – jedna część

Woda przegotowana i przestudzona – jedna część

Spirytus – jedna część

Inne wpisy o alkoholach regionalnych bazujących na miodzie:

Jeśli tekst był ciekawy, zachęcamy do polubienia: