strona o alkoholach regionalnych, staropolskich, kresowych, domowych.

Jarmarki regionalne

Przewodnik turystyczny po alkoholach regionalnych

Poniżej znajduje się przekrojowy, chociaż pewnie jeszcze niekompletny przewodnik po obiektach, szlakach i imprezach związanych z alkoholami regionalnymi w Polsce. Nie zostały tutaj ujęte inicjatywy nowe, ponieważ nie wiadomo, czy będą istniały w momencie, kiedy Drogi Czytelniku przeglądasz to zestawienie.

Zanim pojedziecie w jedno ze wskazanych poniżej miejsc, zachęcamy do kontaktu bezpośredniego w celu ustalenia, czy np. aktualnie nie odbywa się jakiś remont.

Różne wzory i kolory, damskie i męskie, t-shirty i fartuchy w sklepach Selino.pl lub Cupsell.pl : )

Muzea

Muzeum Browarnictwa we Lwówku Śląskim – kilkaset eksponatów z browarnictwa dolnośląskiego, proces warzenia piwa na żywo i inne atrakcje (więcej).

Muzeum Polskiej Wódki – nowoczesne muzeum w Warszawie, otwarte w dawnej wytwórni Konesera na Pradze, historia wódki, proces gorzelnictwa, dobieranie jedzenia/ foodparing (więcej).

Muzeum Piwowarstwa w Piotrkowie Trybunalskim – dokładnie przedstawiony, proces warzenia piwa, prawdziwa instalacja browarnicza w wersji mini i w wersji do góry nogami, historia piotrkowskiego browarnictwa (więcej).

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych – obok eksponatów możliwość zobaczenia wnętrza słynnego browaru, który jeszcze w XIX wieku był największy w Europie, ponadto warsztaty piwne z ekspertami (więcej).

Muzeum Browaru Żywiec – muzeum zlokalizowane w dawnych piwnicach leżakowych browaru, historia piwa marki Żywiec, dawne beczki, żetony piwne, kufle, pokale, materiały reklamowe (więcej).

Muzeum Wina w Zielonej Górze – galeria w Muzeum Ziemi Lubuskiej, historia winiarstwa na tych terenach (od XIII wieku), urządzenia techniczne do wyrobu wina (więcej).

Zwiedzanie browaru

Browar Zamkowy w Cieszynie – wycieczki jedno- i dwudniowe w cieszyńskim browarze w połączeniu z możliwością zwiedzania tego ciekawego, nadgranicznego miasta (więcej).

Browar Zwierzyniec – do zwiedzania od maja do września, zakres tematyczny od etapów powstawania piwa do historii browaru (więcej).

Browar Okocim – historia i etapy produkcji piwa w jednym z najsłynniejszych browarów w Polsce zakończone panelem degustacyjnym (więcej).

Browar Ciechan – możliwość zwiedzania browaru i izby muzealnej (więcej).

Browar Perła – do zobaczenia podziemia browaru (więcej).

Szlaki

Lubuski Szlak Wina i Miodu – szlak winnic, pasiek, muzeów i agroturystyki w Województwie Lubuskim, polecane dla pasjonatów tego szlachetnego trunku (więcej).

Sandomierski Szlak Winiarski – szlak na ziemiach, gdzie już w XIII wieku wytwarzano wino, jeden ze szlaków stanowiących 200-kilometrowy szlak jabłkowy, wśród nich jedna z najstarszych winnic w Polsce  – Winnica Płochockich (więcej).

Małopolski Szlak Winny – kilkadziesiąt winnic na południu Polski, w ramach projektu są także warsztaty winiarskie (więcej).

Jasielski Szlak Winny – oferta kilkunastu winnic w okolicy Jasła na Podkarpaciu, lokalne wino, regionalne jedzenie, agroturystyka i oferta miejscowych atrakcji turystycznych (więcej).

Warszawski Szlak Piwny – impreza weekendowa z możliwością próbowania nowych piw w wybranych lokalach (więcej).

Trójmiejski Szlak Piwny – stała trasa z lokalnymi browarami, za przejście trasy nagrody (więcej).

Festyny trunków

Piwo

Chmielaki Krasnostawskie – Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów, konkurs piw w 11 kategoriach. Od 1971 w Krasnymstawie (więcej).

Amber Fest – Pomorskie Święto Piwa, impreza organizowana w Gdańsku przez Browar Amber, produkty regionalne, pokazy warzenia piwa, koncerty. Zapoczątkowane w 2003r. jako Koźlaki Bielkowskie (więcej).

Festiwal Dobrego Piwa Wrocław – od 2010r. międzynarodowy festiwal we Wrocławiu, konkursy piwowarskie, warsztaty, kulinaria (więcej).

Poznańskie Targi Piwne – istniejący od 2013r. festiwal piw, cydrów, miodów pitnych i street food (więcej).

Warszawski Festiwal Piwa – od 2014r. festiwal piwa rzemieślniczego z foodtruckami, degustacjami, szkoleniami i pokazami (więcej).

Wino

Winobranie w Zielonej Górze – święto wina z korowodem, targami kolekcjonerskimi, targami, degustacjami, wykładami, występami, oficjalnie ogłaszane przez radę miejską od połowy XIX wieku, termin – wrzesień (więcej).

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle – konkursy, warsztaty, degustacje, od 2005 r., termin  – sierpień (więcej).

Święto Wina w Janowcu – coroczna impreza na zamku Firlejów, produkty regionalne i lokalne, kiermasz, degustacje, koncerty, od 2010 r., termin – listopad (więcej).

Święto Młodego Wina, Sandomierz – impreza kilkunastu winnic z południa Polski, od 2012 r., termin – listopad.

Święto Młodego Wina w Krakowie – impreza winiarska w listopadzie połączona ze Św. Marcinem, wino, gęsina, naturalne wyroby, od 2012 r., termin – listopad (więcej).

Miody pitne

Ogólnopolski Konkurs Miodów Pitnych – od 2003r. część Sztumskiego Święta Miodu, konkurs organizowany przez Wielką Konfraternię dla miodów amatorskich (owocowych, korzennych, kwiatowych i naturalnych) i profesjonalnych dwójniaków, termin – listopad (więcej).

Nalewki

Turniej Nalewek – impreza w ramach Festiwalu Smaku w Grucznie k.Bydgoszczy, obok konkursów na potraw i nalewki pokazy technik kulinarnych, wykłady historyczne i naukowe, od 2005 r., termin – sierpień (więcej).

Pomorski Konkurs Nalewek, Kremów i Likierów im. Elżbiety Szurdak – organizowany przez Wielką Konfraternię Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła od 2006 r., termin – październik (więcej).

Turniej Nalewek Kresowych – wielki konkurs twórców nalewek i święto dla pasjonatów tych tradycyjnych trunków w XV-wiecznym Dworze Anna w Lublinie ze znanymi z pierwszych stron mediów sławami kulinarnymi w roli jurorów, obok konkursu bogaty program artystyczny, pokazy walk rycerskich, koncerty bardów, recitale, od 2006 r, termin  – czerwiec (więcej).

Wrocławskie Spotkania Nalewkowe – impreza, która zastąpiła Wrocławski Turniej Nalewek, warsztaty, szkolenia, konkurs, wszystko w ramach festiwalu Europa na Widelcu, od 2009 r, termin – czerwiec (więcej).

Imprezy regionalne

Jarmark Dominikański – festyn organizowany przez Zakon oo. Dominikanów, w tym najbardziej znany w Gdańsku od 1260 r, kilkanaście dni na przełomie lipca i sierpnia z kramami, imprezami, korowodami, spektaklami itp, termin – przełom lipca i sierpnia (więcej).

Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw – impreza od 1977 r. organizowana przez Instytut Ogrodnictwa z wieloma stoiskami z żywnością regionalną, pokazami, koncertami, termin – wrzesień (więcej).

Jarmark Jakubowy – od 2011 r. w Szczecinie impreza z targami żywności regionalnej, termin – lipiec (więcej).

Czytelniku, jeśli podobał się Tobie powyższy wpis, wesprzyj naszą stronę kupując odzież (koszulki, fartuchy) na platformie Cupsell.pl lub Selino.pl .