strona o alkoholach regionalnych, staropolskich, kresowych, domowych.

Jarmarki regionalne

Sandomierski szlak winiarski

Wyjątkowo dobre warunki powodują, że na ziemi sandomierskiej prężnie rozwija się winiarstwo. Tradycje uprawy winorośli i wytwarzania wina sięgają na tych terenach XIII wieku. Stąd narodził się pomysł szlaku winiarskiego, który liczy już sobie 60 km.

Źródło: https://pixabay.com/

Szlak winiarski jest elementem Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego. Szlak Jabłkowy został utworzony z 200 km tras turystycznych opartych o regionalne tradycje kulinarne, lokalne ciekawostki i inne atrakcje turystyczne, zgrupowane w 5 tras pod nazwą szlak agroturystyczny, artystyczny, apetyczny, aktywny i oczywiście winiarski.

Szlak winiarski został wykreowany przez kilkanaście winnic położonych na terenie Wyżyny Kielecko-Świętokrzyskiej. Wśród nich należy wspomnieć o Winniccy Płochockich, jednej z najstarszej winnic w Polsce oraz o Winnicy oo. Dominikanów Świętego Jakuba. Oferta winnic na szlaku stwarza możliwość zakupu świetnego, regionalnego wina, zwiedzania winnic, po wcześniejszym umówieniu wizyty, wykupieniu noclegu a nawet skorzystania z porad dotyczących uprawy winorośli i winiarstwa.