strona o alkoholach regionalnych, staropolskich, kresowych, domowych.

Rodzaje alkoholi

Piwa miodowe – spis

Piwa miodowe należy odróżnić od miodowego piwa mazowieckiego. Miodowe piwo mazowieckie sporządzane było bez dodatku słodu, co powoduje, że w tym przypadku nazwa piwo może być trochę myląca, a ten tradycyjny alkohol z terenu Mazowsza jest bardziej związany z pasiekami niż z browarami. Niemniej jest to smaczny trunek niskoalkoholowy, który wart jest spróbowania na lokalnych jarmarkach.

Piwa miodowe to piwa specjalne z dodatkiem miodu na różnym etapie warzenia tego trunku. W wersji zasadniczej miód jest dodawany w trakcie warzenia, dzięki czemu także miód ulega fermentacji, co wpływa na delikatniejszy posmak miodu w finalnym produkcie. Niekiedy w wersji mniej tradycyjnej miód dodaje się już po uwarzeniu piwa, co jest krytykowane przez niektórych piwowarów. Jeszcze gorszą praktyką jest dodanie aromatu miodowego zamiast najlepiej naturalnego miodu.

Ciechan Miodowe – jedno z pierwszych piw wyprodukowanych ponownie metodą tradycyjną w XXI wieku przez Browar Ciechan, kultowe piwo miodowe, które zwróciło uwagę wielu piwoszy na polskie browary regionalne.

Piwo na Miodzie Gryczanym – świetne piwo z Browaru Jabłonowo, zdobywca wielu nagród za swój niepowtarzalny miodowo-gryczany smak.

Miodne – ciemne piwo z miodem z Browaru Kormoran.

1 na 100 Pigwowiec i Miód – trunek z Browaru Kormoran, który nieustannie dostarcza coraz bardziej wyszukane smaki na rynek, tym razem piwo niskoalkoholowe (1%) piwo górnej fermentacji, które już zdobyło laury w konkursach piwnych.

Piernikowe – ciemne piwo miodowe dolnej fermentacji z Browaru Jan Olbracht, zdobywca kilku nagród piwnych.

 

Inne ciekawe piwa: