Google Analytics: 233708 odsłon.

Miodonka Beskidzka

Miodonka Beskidzka-podstawowe informacje

Miodunka beskidzka jest wyrobem spirytusowym produkowanym przez Polmos w Bielsko-Białej, a więc w rejonie, gdzie najbardziej żywe są tradycje miodunki lub miodonki. Miodunka beskidzka posiada 40% zawartości alkoholu. Można ją spożywać w temperaturze pokojowej, ale jest także polecana do podgrzania lub jako herbatka góralska (50ml Miodunki Beskidzkiej na szklankę gorącej herbaty i ewentualnie cytryna).

O producencie Miodonki Beskidzkiej

Producentem Miodonki Beskidzkiej jest Śląska Wytwórnia Wódek Gatunkowych POLMOS S.A. w Bielsko-Białej. Stanowi ona kontynuację fabryk wódek i likierów z Bielska oraz Białej, z czasów gdy obie miejscowości były oddzielnymi bytami, a nie jak dzisiaj jednym miastem. Śląski Polmos jako jeden z pierwszych został skomercjalizowany jako tzw.jednoosobowa spółka Skarbu Państwa. W praktyce oznaczało to, że firma musiała działać na zasadach rynkowych, a jej zyski szły do budżetu państwa.

Fabryka posiada prawa do znaku towarowego Extra Żytniej, jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek wódki w Polsce, dodajmy tak rozpoznawalna, że nawet rok temu bielski Polmos musiał złożyć pozew przeciwko białostockiemu Polmosowi za próbę podszywania się pod markę Extra Żytniej z podobnym wyrobem. Poza tym ze sławnych produktów bielski Polmos produkuje wódkę Złoty Kłos oraz krem Advocaat, ale także np.nagradzaną wódkę Orlą. We wrześniu ub.r. spółka pracownicza wykupiła akcję Polmosu Bielsko-Biała od Ministerstwa Skarbu Państwa. Wartość transakcji wyniosła prawie 20 mln zł (za 85% akcji), które wyłożyło 160 członków spółki pracowniczej.

– inne ciekawe miodonki –

Polecam:
Borówkowe Pola

INFORMACJE REGIONALNE

RODZAJE ALKOHOLI -INFORMACJE

projekt strony - MO